Przejdź do treści

Cynamon – właściwości zdrowotne i odchudzające

    cynamon właściwości

    Cynamon to popularna przyprawa, dzięki której potrawy i desery zyskują charakterystyczny smak oraz wspaniały aromat. Atuty kulinarne to jednak nie wszystkie zalety tego specjału. Cynamon ceniony jest także za właściwości prozdrowotne. Wykazuje korzystny wpływ m.in. na proces odchudzania. Jakie zalety posiada cynamon i dlaczego warto stosować go w codziennej diecie?

    Charakterystyka cynamonu

    Cynamon jest tak naprawdę korą rośliny znanej jako cynamonowiec – cinnamonum cassia. Jego laski posiadają charakterystyczny, rdzawy kolor. Ze względu na delikatnie cierpki słodkawo-korzenny smak oraz silny aromat, cynamon znajduje zastosowanie jako popularna przyprawa. Idealnie pasuje do pieczonych jabłek i ryżu, a także szalotki czy makaronu z twarogiem. Komponuje się doskonale nawet z niektórymi mięsami, przede wszystkim baraniną. Cynamon dostępny jest nie tylko w formie utartego proszku, ale też pod postacią olejku eterycznego. Coraz częściej wykorzystuje się te produkty w celach innych, niż kulinarne. Cynamonowiec zawiera bowiem wiele wartościowych związków i substancji, które pozwalają zaliczyć tę roślinę do najcenniejszych naturalnych środków leczniczych. Aby zabezpieczyć prozdrowotne właściwości tej przyprawy, warto podczas obróbki termicznej dodawać ją możliwie jak najpóźniej.

    Działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe

    Do najważniejszych substancji zawartych w cynamonie należy aldehyd cynamonowy. Związek ten wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, a także wspomaga walkę z rakiem jelita grubego. Na podstawie badań przeprowadzonych na gryzoniach odkryto, że podanie zwierzętom pożywienia z aldehydem cynamonowym sprzyja usuwaniu toksyn z komórek. Zwiększa także potencjał regeneracyjny, chroniąc przed najważniejszym czynnikami rakotwórczymi – kancerogenami. Wyciągi z olejku cynamonowego oraz kory cynamonowca wykazują także działanie przeciwmiażdżycowe, ponieważ obniżają poziom złego cholesterolu w surowicy krwi.

    Ochrona przed Alzheimerem i Parkinsonem

    W cynamonie znajduje się substancja zwana epikatechiną. W połączeniu z aldehydem, może ona zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera lub znacząco opóźnić jej rozwój. Oba związki chronią organizm przed powstawaniem splątków neurofibrylarnych, które są bardzo charakterystyczne dla choroby kojarzonej głównie z utratą pamięci. Spożywanie cynamonu chroni także przed Parkinsonem. Odwraca bowiem negatywne zmiany komórkowe, biomechaniczne i anatomiczne w mózgach osób zmagających się tą chorobą. Wynika to z obecności w cynamonie związku znanego jako anion benzoesanowy. Środek ten często wykorzystywany jest jako konserwant żywności, pod postacią beznoesanu sodu. Z cynamonu pozyskiwany jest przez wątrobę, na skutek procesów metabolicznych.

    Cynamon – na grypę i przeziębienia

    Cynamon to sprawdzony środek na przeziębienia, grypę i zakażenia dróg oddechowych. Wyciągi pozyskiwane z olejku eterycznego, liści oraz kory cynamonowca cejlońskiego charakteryzują się wysoką aktywnością przeciwdrobnoustrojową. Mogą więc skutecznie zwalczać wirusy, grzyby i bakterie. Cynamon sprawdza się także w aerozoloterapii, zwłaszcza w połączeniu z innymi olejkami.

    Cynamon – naturalny środek na odchudzanie

    Cynamon jest termogenikiem. Substancje należące do tej grupy przyspieszają działanie materii, a tym samym ułatwiają spalanie tłuszczu. Co więcej, wyciąg z kory cynamonu cejlońskiego może do pewnego stopnia uwrażliwić tkanki na insulinę. Wspomaga tym samym regulację gospodarki węglowodanowej. Aby osiągnąć pożądany efekt odchudzający, przyprawę powinno się regularnie dodawać do potraw i spożywać przynajmniej pół łyżeczki na dobę. Wyciąg z cynamonu można też rozpuścić w wodzie i przyjmować w formie napoju. W takiej formie bardzo dobrze chroni przed cukrzycą. Pozwala na uniknięcie hiperinsulinemii, która jest zgubna dla efektywności procesów metabolicznych. Cynamon odciąża też trzustkę, co chronią ją przed wyeksploatowaniem i utratą witalności.

    Na dolegliwości żołądkowe i bóle reumatyczne

    Olejek cynamonowy oraz kora z cynamonu cejlońskiego w kompleksowy sposób wspomagają funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Znajdują zastosowanie zarówno przy zatruciach, jak i biegunkach. Olejek cynamonowy może też pobudzać wydzielanie się soku żołądkowego, przez co chroni przed zaburzeniami jelitowymi. Wyciąg z kory cynamonowca cejlońskiego zabezpiecza żołądek także przed wrzodami. Cynamon często stosowany jest jako środek przeciwbólowy. Wykorzystuje się go jako składnik maści rozgrzewających i mieszanek ziołowych, stosowanych do łagodzenia bólów reumatycznych. Znajduje się np. w maści tygrysiej oraz innych podobnych produktach.

    Inne właściwości i zastosowania cynamonu

    Lecznicze właściwości cynamonu doceniane są także w kosmetyce. Wyciągi tej rośliny stosuje się zwłaszcza do pielęgnacji cery trądzikowej, ze względu na właściwości antybakteryjne. Cynamon łagodzi przebarwienia i zmniejsza ilość ropnych wyprysków, rozjaśniając skórę i przywracając jej naturalny wygląd. Cynamon stosowany jest również w produkcji chusteczek zapachowych, perfum i kremów. Olejek z cynamonowca działa ponadto przeciwpasożytniczo. Stosuje się go w medycynie naturalnej, głównie do zwalczania świerzbu, wszy i pasożytów przewodu pokarmowego. Cynamon to jednocześnie uniwersalny środek insektobójczy. Wykorzystywany jest jako repelent chroniący przed ukłuciami komarów i kleszczy.

    Przeciwwskazania do do stosowania cynamonu

    Cynamon wyróżnia się wieloma prozdrowotnymi właściwościami, jednak jego spożywanie nie jest wskazane dla wszystkich. W niektórych przypadkach lepiej unikać choćby niedużych dawek tej przyprawy. Podstawowym przeciwwskazaniem są choroby wątroby i woreczka żółciowego. W cynamonie występuje eugenol, który może wpływać na charakterystykę żółci i utrudniać trawienie tłuszczy. Innym przeciwwskazaniem jest uczulenie. Cynamon to alergen kontaktowy i pokarmowy, który może przyczynić się do wystąpienia na skórze zmian o charakterze atopowym. Przyprawy tej nie powinny spożywać także dzieci poniżej 12 roku życia, ze względu na zwiększone ryzyko podrażnień naskórka.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Opinie inline
    Pokaż wszystkie komentarze
    0
    Chętnie poznam Twoją opinię, zostaw komentarz.x