Materiał zewnętrzny

Jakie schorzenia leczy kardiolog?

Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne. Przestrzeganie prawidłowych nawyków żywieniowych, jak również unikanie nałogów – to podstawowe kwestie, które są związane z prawidłowym dbaniem o nasz organizm. Kiedy jednak „coś jest nie tak”, z reguły udajemy się do lekarza. Wiadomo, że im szybciej podejmiemy działania mające na celu zdiagnozowanie czy też wyleczenie choroby, tym lepiej. Kiedy jednak udać się do kardiologa? Sprawdźmy, w jakich przypadkach powinniśmy koniecznie skorzystać z pomocy tego lekarza specjalisty.

Problemy z prawidłowym działaniem układu krążenia

Jednym z najczęstszych schorzeń, z którym udajemy się do kardiologa, są zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu krążenia. Jak jednak je rozpoznać? Podstawą, jest regularne mierzenie ciśnienia. Szczególnie ma to znaczenie, jeśli w naszej rodzinie występowały np. problemy z nadciśnieniem czy też ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym krwi. Pamiętajmy, że zaburzenia te mogą w znaczący sposób wpływać na pracę naszego serca.

Arytmia serca – jak ją rozpoznać?

Innym schorzeniem, z którym koniecznie musimy udać się do kardiologa, są zaburzenia prawidłowego rytmu serca. Najczęściej mogą być one spowodowane arytmią serca, jednakże nie jest to regułą. Kiedy jednak możemy zacząć podejrzewać u siebie arytmię serca? Pierwszą i najbardziej charakterystyczną oznaką tego rodzaju zaburzenia, jest niemożność złapania równomiernego oddechu np. przy niewielkim wysiłku. Pojawia się zadyszka, występuje problem z unormowaniem oddechu. Innymi oznakami, które mogą świadczyć o arytmii serca, są duszności czy też bardzo charakterystyczne i powracające kłucie w klatce piersiowej. Jeśli tylko takie objawy się u nas pojawią, to znak, że należy udać się do kardiologa.

Kardiologia a kardiochirurgia – jakie są różnice?

Między pojęciami kardiologia radość a kardiochirurgia zasadniczo nie ma różnicy. Kardiochirurgia to jedna ze specjalizacji, którą może wybrać lekarz kardiolog. Różnice pojawiają się, kiedy mówimy np. o kardiologii inwazyjnej czy też nieinwazyjnej w połączeniu właśnie z kardiochirurgią. Kardiologia nieinwazyjna, zajmuje się przede wszystkim diagnostyką oraz dopasowaniem odpowiednich metod leczenia konkretnego schorzenia. Z kolei kardiochirurgia to dziedzina, której głównym zadaniem jest przeprowadzanie operacji, mających na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania serca oraz układu krążenia.

Więcej na temat kardiologii na stronie https://forus.co/uslugi/kardiologia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *