Przejdź do treści

Szampon przeciwłupieżowy

    szampon przeciwłupieżowy

    Łupież to niezwykle częsta przypadłość, dotykająca osoby w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest to przypadłość o tyle kłopotliwa, że łatwo zauważyć białe płatki skóry zarówno na głowie, jak i ubraniach. U niektórych osób dolegliwość ta nasilona jest do tego stopnia, że znacząco zakłóca życie towarzyskie czy zawodowe. Skąd bierze się łupież? I czy można mu zapobiec bądź skutecznie wyleczyć?

    Odmiany łupieżu:

    • łupież suchy – Jest łagodniejszą odmianą bez stanów zapalnych. Objawia się drobnymi, białawymi, suchymi płatkami, które lecą z głowy samoistnie lub podczas czesania. Łupież ten może się zmienić w gorszą odmianę.
    • łupież tłusty – Gorsza odmiana łupieżu ze stanem zapalnym, świądem i łojotokiem. Objawia się najczęściej widocznymi, mocno przylegającymi żółtawymi łuskami.

    Przyczyny łupieżu

    Najistotniejszą przyczyną łupieżu jest rozwój na skórze głowy drożdżaka Malassezia furfur. Drobnoustrój ten bytuje fizjologicznie na zdrowej skórze głowy, lokalizując się głównie w okolicy gruczołów łojowych, gdyż do swojego rozwoju potrzebują składników lipidowych. Drożdżaki te mogą podlegać nadmiernemu rozmnażaniu, a ich metabolity podrażniają skórę głowy stymulując przyspieszone podziały komórkowe. Efekt? U osób pozbawionych nadmiernej kolonizacji drożdżakami średni czas trwania cyklu podziałów komórkowych to 28 dni, zaś u osób dotkniętych łupieżem – jedynie 7 do 15 dni. Przyspieszony proces namnażania sprawia, że komórki ulegają złuszczeniu jeszcze przed obumarciem, co prowadzi do powstawania łusek, które potem widoczne są na włosach i ramionach w postaci nieestetycznych, osypujących się z głowy fragmentów skóry.

    Co przyczynia się do nadmiernego rozwoju Malassezia furfur? Każdy czynnik, który zaburza delikatną równowagę skóry głowy może stworzyć idealne warunku do rozwoju drożdżaka. Jakie są najważniejsze czynniki predysponujące do nadmiary drożdżaków na skórze głowy, a tym samym do powstania łupieżu?

    Istnieje szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które sprzyjają rozwojowi łupieżu. Nie każdy kojarzy wpływ czynników atmosferycznych na powstanie łupieżu. Zbyt silne nasłonecznienie czy niskie temperatury mogą generować łupież, podobnie jak powszechnie występujące zanieczyszczenia powietrza. Długotrwałe noszenie nakryć głowy sprzyja gorszej wentylacji skóry głowy i jej nadmiernej potliwości, co także nasila namnażanie drożdżaków. Natomiast palenie papierosów czy przebywanie w mocno ogrzewanych pomieszczeniach powoduje nadmierne przesuszenie skóry i zaburzenie fizjologicznej równowagi skóry głowy.

    Czynniki wewnętrzne sprzyjające łupieżowi to przede wszystkim:

    • zaburzenia hormonalne, zwłaszcza nadmiar androgenów generujących silny łojotok skóry głowy
    • zmęczenie, stres, brak snu i odpoczynku
    • spadki odporności
    • źle zbilansowana dieta, obfitująca w tłuszcze trans i cukry proste

    Czy można zatem zapobiec powstaniu łupieżu, skoro tak wiele różnorodnych czynników sprzyja jego powstaniu?

    Profilaktyka łupieżu

    Najważniejszą strategią zapobiegania łupieżowi jest unikanie wspomnianych wcześniej czynników sprawczych. Warto unikać stresu, dbać o zdrową dietę i umiarkowany ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Nienasycone kwasy tłuszczowe, pełnowartościowe białko, cynk i witaminy w grupy B powinny być codziennie dostarczane z dietą. Unikać należy przesuszania skóry głowy, a zatem stylizacji suszarką czy lokówką. Niewskazane jest także nadużywanie perfumowanych szamponów czy środków stylizujących – lakierów czy pianek, które zalegając na włosach i skórze głowy mogą ją podrażniać.

    Niezwykle ważnym elementem profilaktyki łupieżu jest także używanie wyłącznie własnych grzebieni czy szczotek oraz unikanie skaleczeń i podrażnień skóry.

    Skuteczne sposoby na łupież

    Leczenie łupieżu wymaga systematyczności i cierpliwości, gdyż łupież to dolegliwość o charakterze przewlekłym, z tendencjami do nawrotów. Na pewno mija się z celem stosowanie zwykłych, drogeryjnych szamponów obiecujących zwalczanie łupieżu. Z racji zawartości substancji zapachowych, konserwantów, spieniaczy czy innych substancji drażniących skórę głowy, mogą one wręcz nasilić objawy łupieżu. Dobrym rozwiązaniem są natomiast apteczne szampony antyłupieżowe, które wykazują działanie lecznicze względem drożdżaków i innych grzybów.

    Najczęściej stosowaną substancją leczniczą jest ketokonazol, który wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu łupieżu. Inne substancje przeciwgrzybicze to tymol, olamina piroktonowa, siarczek selenu czy pirytionian cynku. Szampon przeciwłupieżowy powinien być wolny od substancji podrażniających, mile widziane są także składniki keratolityczne, wspomagające złuszczanie zrogowaciałego naskórka oraz substancje nawilżające i łagodzące podrażnienia.

    Czy szampon to jedyna opcja terapii łupieżu?

    Inne sposoby na łupież to aplikacja na skórę głowy olejku z drzewa herbacianego, toników zwalczających łupież i łojotok skóry czy emulsji siarkowych oraz preparatów recepturowych. Doustnie przyjmować można preparaty witaminowe, z dużą zawartością witamin z grupy B, witaminy A i E, cynku oraz kwasami omega.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Opinie inline
    Pokaż wszystkie komentarze
    0
    Chętnie poznam Twoją opinię, zostaw komentarz.x