Dieta

Plan dietetyczny – skąd wziąć?

Odpowiednia ułożona dieta jest kluczem do zmiany sylwetki – bez względu na to, czy chcemy schudnąć, czy też przytyć. Wprawdzie jedzenie „na oko” też może dać dobre efekty, jeśli jest to robione z głową, ale chcąc je zmaksymalizować warto zorganizować sobie indywidualny plan dietetyczny. Zatem skąd go wziąć?

Czym jest plan dietetyczny

Plan dietetyczny to szczegółowo rozpisany jadłospis, który ma pomóc w osiągnięciu zamierzonego efektu. Może mieć związek nie tylko ze zmianą sylwetki np. zrzucenie brzucha, ale może być również układany pod kątem zdrowotnym. Odpowiednio ułożony jadłospis powinien uwzględniać potrzeby, możliwości, stan zdrowia, ale również płeć i wiek.

Skąd wziąć plan dietetyczny

Plan dietetyczny możemy pozyskać na kilka sposobów m.in.:

  • płacąc za jego ułożenie ekspertom – zdecydowanie najlepsza opcja, jeśli zależy nam na zmaksymalizowaniu efektów, a jednocześnie nie mamy wystarczającej wiedzy, aby ułożyć taki plan samodzielnie,
  • układając go samodzielnie – wiedza dostępna w internecie powinna wystarczyć, aby ułożyć plan dietetyczny samodzielnie, ale niestety wymaga to sporej ilości wolnego czasu. Musimy nie tylko przeczytać wiele artykułów, aby zapoznać się z podstawami, ale również odpowiednio go potem ułożyć uwzględniając zapotrzebowanie,
  • wybierając gotowce internetowe – nie jest to najlepszy wybór, choć znajdziemy w internecie masę gotowych planów dietetycznych. Jednak niestety nie sprawdzą się one w każdym przypadku, więc takie gotowce zawsze wymagają modyfikacji, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Plan dietetyczny online układany przez ekspertów

Chcąc szybko osiągnąć zamierzony efekt bez poświęcania dużej ilości wolnego czasu na zdobywanie wiedzy warto postawić na ekspertów. Dzięki temu mamy pewność, że plan dietetyczny zostanie odpowiednio ułożony i nie musimy martwić się każdym posiłkiem. W internecie znajdziemy wielu dietetyków oraz stron internetowych, które się tym zajmują, więc z wyborem nie powinno być problemu. Jedną z firm, która oferuje plany dietetyczne w atrakcyjnych cenach, a dodatkowo ma bardzo dobre opinie jest Fabryka Siły. Co więcej, poza dietą możemy zamówić również opcjonalnie plan treningowy.

Jak ułożyć swój plan dietetyczny

Kolejna ciekawa opcja, to samodzielne układanie planu dietetycznego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, choć niestety ma pewną kluczową wadę. Jeśli chcemy zrobić to naprawdę dobrze, to musimy poświęcić sporo wolnego czasu na zdobycie odpowiedniej wiedzy. Co więcej, układanie i wymyślanie kolejnych odpowiednio zbilansowanych posiłków wymaga również sporych ilości czasu.

Chcąc ułożyć plan dietetyczny samodzielnie musimy najpierw określić jego cel, czyli odchudzanie lub nabieranie masy. Kluczem jest tutaj odpowiedni bilans energetyczny, który powinien być ujemny, jeśli chcemy zrzucić oraz dodatni, jeśli chcemy nabrać masy. Oczywiście nie bez znaczenia jest również jakość posiłków.

Układanie diety na masę nie różni się wcale tak bardzo od tej na odchudzanie. Zasadnicza różnica to ilość spożywanych kalorii, która powinna być większa od zapotrzebowania (w przypadku odchudzania sytuacja jest odwrotna). W związku z tym, wpis dotyczący układania diety odchudzającej może również posłużyć jako źródło informacji.

Plany dostępne w internecie za darmo

Darmowe plany dietetyczne dostępne w internecie to opcja dla osób, które nie mają wolnego czasu, ani pieniędzy, aby taki plan zakupić. Musimy tylko pamiętać, aby takie gotowe plany odpowiednio zmodyfikować pod siebie, gdyż nie są one uniwersalne, więc nie u każdego się sprawdzą. Jeden plan nie może być odpowiedni jednocześnie dla kobiety o wadze 50 kg, jak i mężczyzny o wadze 100 kg. Rzecz jasna jest to tylko przykład, który ma obrazować wadę takich planów.

Czy plan dietetyczny jest niezbędny do osiągnięcia celu?

Plan dietetyczny znacznie przyspiesza osiąganie celu, ale nie jest niezbędny. Oczywiście tylko pod warunkiem, że jemy zdrowo i mniej więcej orientujemy się jak wiele kalorii spożywamy w ciągu dnia. Musimy też na bieżąco monitorować wagę, aby odpowiednio dodawać lub odejmować kalorii. Dzięki temu możemy liczyć na poprawę sylwetki nawet bez konkretnego planu dietetycznego.

Czy to wystarczy do zmiany sylwetki?

Dieta to klucz do sukcesu, jeśli chcemy zmienić swoją sylwetkę i w większości przypadków wystarczy. Warto jednak dorzucić do tego plan treningowy, aby efekty były jeszcze lepsze. Dzięki temu nie tylko zrzucimy lub nabierzemy masy, ale również wyrzeźbimy swoje mięśnie. Zwłaszcza, że możliwy jest również trening w domu bez sprzętu, więc wcale nie musimy chodzić na siłownię.

Podsumowanie

Ułożenie planu dietetycznego to jedno, a trzymanie się jego to drugie. Nie jest to łatwe, zwłaszcza na początku, ale zdecydowanie warto się przyłożyć, jeśli chcemy znacznie poprawić swój wygląd. Odpowiednio ułożony plan to nie tylko odpowiednio zbilansowane posiłki, ale także różnorodne, więc taka dieta wcale nie musi być nudna. Jedyne na co musimy zwrócić uwagę to liczenie kalorii, na które przeciętny człowiek nie zwraca uwagi, ale podczas korzystania z planu dietetycznego jest już niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *