Przejdź do treści

Plan dietetyczny – skąd wziąć?

  plan dietetyczny

  Odpowiednia ułożona dieta jest kluczem do zmiany sylwetki – bez względu na to, czy chcemy schudnąć, czy też przytyć. Wprawdzie jedzenie „na oko” też może dać dobre efekty, jeśli jest to robione z głową, ale chcąc je zmaksymalizować warto zorganizować sobie indywidualny plan dietetyczny. Zatem skąd go wziąć?

  Czym jest plan dietetyczny

  Plan dietetyczny to szczegółowo rozpisany jadłospis, który ma pomóc w osiągnięciu zamierzonego efektu. Może mieć związek nie tylko ze zmianą sylwetki np. zrzucenie brzucha, ale może być również układany pod kątem zdrowotnym. Odpowiednio ułożony jadłospis powinien uwzględniać potrzeby, możliwości, stan zdrowia, ale również płeć i wiek.

  Skąd wziąć plan dietetyczny

  Plan dietetyczny możemy pozyskać na kilka sposobów m.in.:

  • płacąc za jego ułożenie ekspertom – zdecydowanie najlepsza opcja, jeśli zależy nam na zmaksymalizowaniu efektów, a jednocześnie nie mamy wystarczającej wiedzy, aby ułożyć taki plan samodzielnie,
  • układając go samodzielnie – wiedza dostępna w internecie powinna wystarczyć, aby ułożyć plan dietetyczny samodzielnie, ale niestety wymaga to sporej ilości wolnego czasu. Musimy nie tylko przeczytać wiele artykułów, aby zapoznać się z podstawami, ale również odpowiednio go potem ułożyć uwzględniając zapotrzebowanie,
  • wybierając gotowce internetowe – nie jest to najlepszy wybór, choć znajdziemy w internecie masę gotowych planów dietetycznych. Jednak niestety nie sprawdzą się one w każdym przypadku, więc takie gotowce zawsze wymagają modyfikacji, aby osiągnąć zamierzony efekt.

  Plan dietetyczny online układany przez ekspertów

  Chcąc szybko osiągnąć zamierzony efekt bez poświęcania dużej ilości wolnego czasu na zdobywanie wiedzy warto postawić na ekspertów. Dzięki temu mamy pewność, że plan dietetyczny zostanie odpowiednio ułożony i nie musimy martwić się każdym posiłkiem. W internecie znajdziemy wielu dietetyków oraz stron internetowych, które się tym zajmują, więc z wyborem nie powinno być problemu. Jedną z firm, która oferuje plany dietetyczne w atrakcyjnych cenach, a dodatkowo ma bardzo dobre opinie jest Fabryka Siły. Co więcej, poza dietą możemy zamówić również opcjonalnie plan treningowy.

  Jak ułożyć swój plan dietetyczny

  Kolejna ciekawa opcja, to samodzielne układanie planu dietetycznego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, choć niestety ma pewną kluczową wadę. Jeśli chcemy zrobić to naprawdę dobrze, to musimy poświęcić sporo wolnego czasu na zdobycie odpowiedniej wiedzy. Co więcej, układanie diety i wymyślanie kolejnych odpowiednio zbilansowanych posiłków wymaga również sporych ilości czasu.

  Chcąc ułożyć plan dietetyczny samodzielnie musimy najpierw określić jego cel, czyli odchudzanie lub nabieranie masy. Kluczem jest tutaj odpowiedni bilans energetyczny, który powinien być ujemny, jeśli chcemy zrzucić oraz dodatni, jeśli chcemy nabrać masy. Oczywiście nie bez znaczenia jest również jakość posiłków.

  Układanie diety na masę mięśniową nie różni się wcale tak bardzo od tej na odchudzanie. Zasadnicza różnica to ilość spożywanych kalorii, która powinna być większa od zapotrzebowania (w przypadku odchudzania sytuacja jest odwrotna). W związku z tym, wpis dotyczący układania diety odchudzającej może również posłużyć jako źródło informacji.

  Darmowy plan dietetyczny z internetu

  Darmowe plany dietetyczne dostępne w internecie to opcja dla osób, które nie mają wolnego czasu, ani pieniędzy, aby taki plan zakupić. Musimy tylko pamiętać, aby takie gotowe plany odpowiednio zmodyfikować pod siebie, gdyż nie są one uniwersalne, więc nie u każdego się sprawdzą. Jeden plan nie może być odpowiedni jednocześnie dla kobiety o wadze 50 kg, jak i mężczyzny o wadze 100 kg. Rzecz jasna jest to tylko przykład, który ma obrazować wadę takich planów.

  Dlaczego nikt nie ułoży spersonalizowanego planu dietetycznego za darmo?

  Gotowce z internetu mogą stanowić pewny punkt odniesienia, aczkolwiek nie są to spersonalizowane diety, które od razu możemy wprowadzić w życie bez jakichkolwiek zmian. Ich ułożenie wymaga bowiem czasu oraz wiedzy, którą należy zastosować podczas układania jadłospisu. Dlatego nikt nie będzie marnował swojego wolnego czasu w ciągu dnia, aby ułożyć ją komukolwiek za darmo. Oczywiście pomijając sytuacje, gdy mamy dietetyka w rodzinie lub wśród znajomych, choć i w tym przypadku w dobrym geście byłoby zapłacić za taką usługę.

  Ile kosztuje ułożenie diety

  Koszt ułożenia spersonalizowanej diety uzależniony jest zazwyczaj od długości współpracy oraz wybranej firmy (lub osoby). Widełki potrafią być naprawdę spore, ale zazwyczaj cena mieści się w przedziale od 40 do 100 złotych miesięcznie. Oczywiście zawsze wychodzi korzystniej, jeśli zdecydujemy się od razu na dłuższy okres współpracy np. rok.

  Czy plan dietetyczny jest niezbędny do osiągnięcia celu?

  Plan dietetyczny znacznie przyspiesza osiąganie celu, ale nie jest niezbędny. Oczywiście tylko pod warunkiem, że jemy zdrowo i mniej więcej orientujemy się jak wiele kalorii spożywamy w ciągu dnia. Musimy też na bieżąco monitorować wagę, aby odpowiednio dodawać lub odejmować kalorii. Dzięki temu możemy liczyć na poprawę sylwetki nawet bez konkretnego planu dietetycznego.

  Czy ułożenie jadłospisu wystarczy do zmiany sylwetki?

  Dieta to klucz do sukcesu, jeśli chcemy zmienić swoją sylwetkę i w większości przypadków wystarczy. Warto jednak dorzucić do tego plan treningowy, aby efekty były jeszcze lepsze. Dzięki temu nie tylko zrzucimy lub nabierzemy masy, ale również wyrzeźbimy swoje mięśnie. Zwłaszcza, że możliwy jest również trening w domu bez sprzętu, więc wcale nie musimy chodzić na siłownię.

  Co jest najtrudniejsze w układaniu planu dietetycznego?

  Jeśli ktoś chce zaoszczędzić, to z pewnością pokusi się o samodzielne układanie planu dietetycznego, aby mieć go za darmo. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, choć wymaga zagłębienia się nieco w temat i poświęcenia swojego wolnego czasu. Największą trudnością wbrew pozorom nie jest wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego, czy też dobór makro i mikroelementów. Najwięcej problemów sprawia ułożenie jadłospisu tak, aby zawierał w sobie wszystkie wymagane składniki i jednocześnie nie był monotonny. Jeśli się to nie uda, to może okazać się, że trzymanie się diety będzie zbyt trudne, nawet mimo dobrej motywacji.

  Podsumowanie

  Ułożenie planu dietetycznego to jedno, a skrupulatne się jego trzymanie to drugie. Nie jest to łatwe, zwłaszcza na początku, ale zdecydowanie warto się przyłożyć, jeśli chcemy znacznie poprawić swój wygląd. Odpowiednio ułożony plan to nie tylko odpowiednio zbilansowane posiłki, ale także różnorodne, więc taka dieta wcale nie musi być nudna. Jedyne na co musimy zwrócić uwagę to liczenie kalorii, na które przeciętny człowiek nie zwraca uwagi, ale podczas korzystania z planu dietetycznego jest już niezbędne.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Opinie inline
  Pokaż wszystkie komentarze
  0
  Chętnie poznam Twoją opinię, zostaw komentarz.x