Cellulit (lipodystrofia) to zaburzenie o wieloczynnikowej etiologii. Najbardziej oczywistym czynnikiem predysponującym jest płeć- kobiety, ze względu na charakterystyczną strukturę tkanki tłuszczowej i łącznej, są bardziej narażone niż mężczyźni. Niektóre nigdy nie mają z tym problemu, a inne już w młodym wieku się z tym zmagają. Problem pomarańczowej skórki spotyka kobiety bez względu na wiek czy tuszę. Jakie są główne przyczyny jej powstawania i jak się pozbyć cellulitu?
Skąd się bierze cellulit?
Duże znaczenie w rozwoju pomarańczowej skórki ma nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, choć osoby szczupłe także cierpią na te dolegliwość. Na rozwój cellulitu mają też wpływ zaburzenia hormonalne, a ściślej- nadmiar estrogenów. Stąd bardziej narażone są kobiety po okresie pokwitania oraz te zażywające doustne środki antykoncepcyjne. Siedzący tryb życia jest kolejnym bardzo niesprzyjającym czynnikiem- brak ruchu hamuje działanie tzw. pompy mięśniowej, usprawniającej krążenie i zapobiegającej obrzękom. Zaburzeniom krążenia i obrzękom sprzyja także noszenie wąskich ubrań i wysokich obcasów.
Dieta obfitująca w sól, kofeinę, używki oraz tłuszcze zwierzęce i proste węglowodany sprzyja rozwojowi lipodystrofii. I oczywiście stres- wydzielany w stresującej sytuacji kortyzol powoduje zmniejszenie elastyczności skóry oraz powoduje wzrost łaknienia, pośrednio wpływając na wzrost masy ciała. Przyczyny powstania cellulitu wile mówią o sposobach jego zwalczania. Jaka jest zatem najskuteczniejsza strategia walki z pomarańczową skórką?
Jak się pozbyć cellulitu przy pomocy kosmetyków
Krem na cellulit zawierający algi czy minerały morskie to pogromca cellulitu- poprawia mikrokrążenie i usuwanie toksyn, zmniejsza objętość komórek tłuszczowych i ujędrnia skórę. Tak wszechstronne działanie skutecznie usuwa cellulit. L- karnityna i kofeina usprawniają przepływ limfy i spalają tłuszcz, a wyciąg z bluszczu pobudza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, zmniejszając widoczność cellulitu. Masaże olejkami arganowymi, pomarańczowymi, rozmarynowymi czy jojoba to także skuteczna pielęgnacja antycellulitowa. Dodatkowo sposób aplikacji – masowanie i uciskanie skóry, powoduje skuteczne zniwelowanie pomarańczowej skórki. Wyciągi roślinne- z werbeny, oliwek, kasztanowca czy miłorzębu, dzięki dużej zawartości garbników i polifenoli, zmniejszają obrzęki, stymulują krążenie krwi i ujędrniają.
Bardzo dużą skutecznością wyróżniają się także peelingi antycellulitowe, z których absolutnie bezkonkurencyjny jest peeling ze zmielonej kawy, działający antycellulitowo i wyszczuplająco. Codzienne stosowanie naturalnych balsamów do ciała, uzupełniane peelingami, z czasem przyniesie upragnione efekty- gładką i jędrną skórę.
Inne sposoby na cellulit
W walce z cellulitem skuteczne są także zabiegi medycyny estetycznej- skuteczne i bezpieczne. Które z nich są warte polecenia? Endermologia to specjalistyczny masaż z wykorzystaniem głowicy z wałeczkami, generującej na zmianę podciśnienie i nadciśnienie. Tak dogłębny masaż pobudza krążenie, poprawia odżywienie tkanek i wspomaga usuwanie toksyn, wyraźnie wygładzając i ujędrniając skórę. Podobny mechanizm działania i porównywalną skuteczność antycellulitową wykazuje drenaż limfatyczny, wykonywany manualnie lub z wykorzystaniem specjalnej aparatury. Mezoterapia to bardziej inwazyjna metoda, polegająca na kontrolowanych iniekcjach podskórnych substancji poprawiających mikrokrążenie i przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej. Karboksyterapia z kolei to ostrzykiwanie tkanki podskórnej dwutlenkiem węgla, wykazującym działanie analogiczne do substancji używanych w zabiegu mezoterapii igłowej. Innym zabiegiem godnym uwagi jest laser emitujący promieniowanie podczerwone, przyspieszające metabolizm, znoszące obrzęki i odżywiające skórę. Jeśli nie cierpisz na choroby skórę, zaburzenia krzepnięcia czy cukrzyce, te zabiegi są dla Ciebie idealne.
A jak się pozbyć cellulitu przy pomocy diety i ćwiczeń? Lekkostrawna dieta obfitująca w warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe jest doskonałym wsparciem walki z cellulitem. A jeśli dołożyć do tego umiarkowaną i regularna aktywność fizyczną – sukces gwarantowany! Dzięki redukcji tkanki tłuszczowej, usprawnieniu krążenia krwi i limfy oraz dotlenieniu tkanek cellulit zniknie na dobre.