Przejdź do treści

Aplikacje do biegania – jakie najlepsze?

  aplikacje do biegania

  Bieganie samo w sobie jest czynnością, z której możemy czerpać wiele korzyści. Jednak w dzisiejszych czasach, w dobie smartfonów nie dziwi już fakt, że praktycznie do wszystkiego powstały specjalne aplikacje – do biegania również. Wprawdzie nie są niezbędne, ale warto się nimi zainteresować, aby analizować swoje postępy i zyskać większą motywację. Jak działają i jakie aplikacje do biegania będą najlepsze?

  Co dają aplikacje do biegania

  Biegaczy możemy podzielić na uprawiających ten sport rekreacyjnie oraz tych, którzy trenują, aby osiągnąć konkretny cel np. ukończyć maraton w określonym czasie. Jednak bez względu na powód, takie aplikacje do biegania mogą okazać się całkiem przydatne, gdyż dzięki nim możemy łatwo sprawdzić:

  • przebiegnięty dystans,
  • długość biegu,
  • prędkość,
  • godzinę rozpoczęcia i zakończenia treningu,
  • ilość spalonych kalorii.

  Oczywiście to tylko te podstawowe funkcje aplikacji do biegania, gdyż tych może być znacznie więcej – w zależności od wyboru.

  Apki do zarabiania na codziennej aktywności

  Zanim przejdziemy do aplikacji stricte do biegania, warto wspomnieć również o tych pozwalających w pewnym sensie na tym zarabiać. Są to apki, które za pomocą wbudowanego w telefon krokomierza liczą przebyte kroki i w zamian przyznają nam punkty, które później możemy wymienić na ciekawe nagrody, a czasem nawet pieniądze. Działają w tle, więc możemy mieć je dodatkowo, poza aplikacjami, które pomogą nam w monitorowaniu postępów.

  Zainteresowanych zarabianiem w ten sposób odsyłam na stronę https://zarabiajprzez24.pl/aplikacje-do-zarabiania-pieniedzy/, a my zaś wróćmy do tematu aplikacji do biegania.

  Najlepsze aplikacje do biegania

  Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór aplikacji do biegania, więc ciężko wybrać tę jedną najlepszą. Zwłaszcza, że istotną rolę odgrywają indywidualne preferencje i dla każdego inne funkcje mogą być kluczowe.

  Najciekawsze aplikacje do biegania w Google Play i App Store, które warto znać to:

  1. Bieg. Zacznij biegać,
  2. Strava,
  3. Adidas Running by Runtastic,
  4. Runkeeper,
  5. Sports Tracker.

  Aplikacje dostępne są one za darmo, choć niektóre z nich oferują plany premium, dzięki którym zyskujemy dostęp do dodatkowych funkcji. Wprawdzie dla początkujących nie będą one konieczne, ale dla osób traktujących bieganie zdecydowanie bardziej poważnie, czy też przygotowujących się do maratonów mogą okazać się pomocne.

  Poniżej krótki opis każdej z nich, a na samym końcu w ramach ciekawostki apka dość nietypowa, ale wyjątkowo interesująca, więc warto o niej wspomnieć.

  1. Bieg. Zacznij biegać

  aplikacja bieg zacznij biegać

  Jak sama nazwa wskazuje, Bieg. Zacznij biegać, to aplikacja, która polecana jest przede wszystkim początkującym, którzy dopiero zaczynającym swoją przygodę z tego typu aktywnością. Ma kilka planów treningowych – od tych wyjątkowo prostych do tych bardziej zaawansowanych i podzielona jest na 4 poziomy trudności:

  • początkujący – cel: 20 minut biegu,
  • średni – cel: 30 minut biegu,
  • zaawansowany – cel: 40 minut biegu,
  • biegacz – cel: 50 minut biegu.

  W aplikacji mamy dostęp do statystyk, więc możemy na bieżąco śledzić swój postęp biegowy. Niestety jednak tylko plan na 15 dni jest darmowy. Po tym czasie musimy już podjąć decyzję, czy chcemy przejść na wersję „premium”.

  Apka stawia na minimalizm i przejrzystość, więc oferuje jedynie kilka podstawowych funkcji. Mimo to dla początkujących może być świetnym wprowadzeniem w bieganie.

  2. Strava

  aplikacja do biegania strava

  Strava jest aplikacją, która sprawdzi się dobrze nie tylko u biegaczy, ale również zwolenników innych dyscyplin np. pływania czy też jazdy na rowerze. Jest dobrze zintegrowana z mediami społecznościowymi, więc możemy w łatwy sposób dzielić się osiągnięciami na Facebook’u lub Twitterze, a także śledzić na żywo trasy przyjaciół i komentować je.

  Co ważne aplikacja łatwo daje się zsynchronizować z pulsometrem i większością smartwatchy, co bez wątpienia jest jej sporą zaletą. Dzięki temu nasze wyniki będą nie tylko bardziej precyzyjne, ale także łatwiej dostępne (widoczne na zegarku), nawet w trakcie biegu.

  Podobnie jak powyższa aplikacja, Strava również oferuje opcję premium, dzięki której uzyskujemy dostęp do spersonalizowanego treningu, który będzie lepiej dopasowany do naszych indywidualnych możliwości.

  3. Adidas Running by Runtastic

  adidas running by runtastic

  Adidas Running by Runtastic to kolejna ciekawa aplikacja do biegania, która bardzo dobrze sprawdzi się w monitorowaniu aktywności oraz wyznaczaniu sobie konkretnych celów. Apka poza śledzeniem dokonań podsuwa nam również propozycje kolejnych tras – nie tylko lekkie przebieżki, ale również maratony i biegu wyścigowe.

  W aplikacji znajdziemy wszystkie podstawowe funkcje, czyli zapis trasy, przebyty dystans, tempo, czas biegu, prędkość, czy też spalone kalorie. Ponadto mamy do dyspozycji ciekawe dodatki cenione przez użytkowników, czyli trener głosowy, automatyczne zatrzymywanie czasu podczas przerwy, możliwość organizowania wyzwań ze znajomymi oraz rankingów itp.

  Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja należy do koncernu odzieżowego Adidas i sprawdzi się również podczas jazdy rowerem, treningu oraz uprawiania innych sportów. Co więcej, bardzo dobrze synchronizuje się z innymi aplikacjami do biegania.

  Podobnie jak w przypadku powyższych. Aplikacja dostępna jest za darmo, choć bez uiszczania opłaty nie mamy dostępu do planów treningowych. Jednak zanim podejmiemy decyzję o ewentualnym zakupie możemy skorzystać z 7-dniowego okresu próbnego, który pozwoli nam w pełni przetestować apkę przed przejściem na płatny plan.

  W aplikacje znajdziemy również elementy społecznościowe, dzięki którym w łatwy sposób pochwalimy się wynikiem trasy np. udostępniając je na Facebooku, czy też Twitterze.

  4. Runkeeper

  runkeeper

  Runkeeper to kolejna ciekawa aplikacja do biegania, którą docenią nie tylko początkujący, ale również bardziej doświadczeni biegacze. Jak wszystkie tego typu pozwala śledzić pokonywane trasy, prędkość, czas itp. Ponadto znajdziemy w niej programy treningowe dostosowane do planu dnia, a także głos wirtualnego trenera, który przekaże nam stosowne informacje.

  Apka oferuje również funkcje społecznościowe, dzięki którym możemy łatwiej dzielić się swoimi sportowymi sukcesami ze znajomymi korzystającym z aplikacji oraz publikować własne treningi na Facebooku oraz Twitterze.

  Ciekawą funkcją jest także możliwość ustalanie nowej trasy na podstawie tych już przebiegniętych.

  5. Sports Tracker

  sports tracker

  Sports Tracker w dalszym ciągu jest jedną z popularniejszych aplikacji sportowych, gdyż sprawdzi się nie tylko w przypadku biegania. Równie dobrze możemy wykorzystać ją podczas jazdy rowerem, na nartach, czy też zwyczajnych pieszych wędrówek. Jest to zatem bardzo dobra apka przede wszystkim dla osób, które uprawiają wiele dyscyplin w tym samym czasie.

  Jeśli chodzi o oferowane funkcje, to raczej standardowe, czyli rejestrowanie pokonanej trasy, prędkość, ilość spalanych kalorii itp. Co ciekawe, analizę treningu możemy pobrać nawet w trakcie aktywności dzięki specjalnej opcji „na trasie”.

  Warto wspomnieć również o dość rozbudowanym trybie wyzwań, dzięki któremu możemy rywalizować ze znajomymi korzystającymi z tej aplikacji. Oczywiście funkcje społecznościowe, które pozwalają dzielić się wynikami w mediach społecznościowych również są dostępne.

  Nietypowa aplikacja do biegania

  zombies run

  Ciekawą, aczkolwiek dość nietypową aplikacją do biegania jest również Zombies, Run! 11. Wprawdzie nie jest to najlepsza apka do zbierania informacji o biegu, ale może pomóc znaleźć dodatkową motywację i nieco urozmaicić trening. Jak ona działa? Trafiamy w wirtualną apokalipsę, gdzie hordy nieumarłych traktują nas jako potencjalne źródło pożywienia, a naszym celem jest przetrwać. Nie brakuje tutaj rożnego rodzaju misji, w których musimy odwiedzać konkretne miejsca lub pomagać innym ocalałym.

  Aplikacja zapewnia nam również dodatkową adrenalinę poprzez komunikaty dźwiękowe, takie jak wrzaski potworów.

  Jaka apka do biegania będzie najlepsza?

  Wybierając aplikację do biegania warto mieć świadomość, że wyżej wymienione to jedynie te popularniejsze, często używane. Tych jest na rynku jednak znacznie więcej, a niektóre z nich nie zostały dobrze odkryte i rozpowszechnione, choć z powodzeniem mogłyby znaleźć się w tym zestawieniu.

  Wracając jednak do powyższych, wszystkie są całkiem niezłe i oferują niezbędne podczas biegania funkcje, a różnią się na dobrą sprawę detalami. Te oczywiście dla wielu osób mogą być kluczowe, dlatego wybór najlepszej aplikacji jest kwestią indywidualną. Apka, która jednemu bardzo się spodoba, wcale nie musi oznaczać, że inne osoby podzielą ten entuzjazm. Dlatego dobrze jest wypróbować sobie kilka z nich lub po prostu ocenić po zainstalowaniu pierwszej, czy oferowane przez nią funkcje spełniają nasze oczekiwania.

  Jak działają aplikacje do biegania

  Niegdyś ludzie biegali bez żadnych dodatkowych aplikacji, ale rozwój technologi sprawił, że jest to świetny dodatek do codziennych treningów. Te bazując na GPS-ie naszego telefonu sprawdzają dystans jaki pokonujemy i na podstawie czasu podają nam wszelkie interesujące nas informacje.

  Dodatkowo, jeśli rywalizujemy w tym czasie z innymi osobami, to takie wyniki są analizowane względem siebie. Dzięki temu łatwo dowiemy się, który ze znajomych daną trasę pokonał najszybciej.

  Wiele aplikacji podaje również nasz puls, jeśli mamy zsynchronizowane z nią urządzenie, które potrafi go mierzyć np. smartwatch.

  Koniec najpopularniejszej aplikacji do biegania

  Wiele osób z pewnością kojarzy choćby z nazwy aplikację do biegania Endomondo, która była najpopularniejszą aplikacją biegaczy przez wiele lat (działała od 2007 roku). Była zdecydowanym liderem wśród aplikacji tego typu i według szacunkowych danych, w Polsce korzystało z niej aktywnie ok. 7 mln użytkowników.

  Oferowała wszystkie niezbędne funkcje, a dodatkowo była bardzo przejrzysta, więc decyzja o zamknięciu aplikacji Endomondo była dla wielu osób z pewnością bardzo zaskakująca. Jednak nie oznacza to, że twórcy całkowicie porzucili projekt, bowiem zaproponowali użytkownikom przejście na MapMyRun, czyli płatną aplikację o takim samym działaniu.

  Podsumowanie

  Bieganie jest zdrowe, pozwala zrzucić brzuch, a do tego może być ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Wprawdzie bez aplikacji można się obejść, ale stanowią ciekawy element, który może sprawić, że jeszcze bardziej się w nie wciągniemy. Chęć pobijania rekordów i rywalizacji stanowi świetną motywację do dalszych treningów.

  Korzystacie z aplikacji do biegania? Może macie jakieś swoje ulubione? Dajcie znać w komentarzu!

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Opinie inline
  Pokaż wszystkie komentarze
  0
  Chętnie poznam Twoją opinię, zostaw komentarz.x