Trening

Ćwiczenia bez diety – czy coś dają?

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ćwiczenia bez diety coś dają? Wszystko zależy od tego jaki jest cel takich ćwiczeń i co rozumiemy przez pojęcie „coś”. Inaczej to wygląda, jeśli naszym celem jest zrzucenie kilogramów, a inaczej, jeśli chcemy zwiększyć masę, czy chociażby siłę. Bez względu na powód, warto przyjrzeć się tematowi bliżej.

Ćwiczenia bez diety – jak to wygląda?

Skąd w ogóle bierze się to pytanie? Część osób po prostu chce dorzucić sobie ćwiczenia, jednocześnie nie rezygnując z ulubionego jedzenia, czy układania sensownej diety. Wprawdzie jest to już godne pochwały podejście, które z pewnością pozytywnie wpłynie na zdrowie, ale mimo to warto nad taką dietą się również zastanowić. Wróćmy jednak to tematu ćwiczeń bez diety.

Kiedy ćwiczenia bez diety coś dają

Jeśli naszym celem jest poprawa sylwetki i utrata kilogramów to musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, od czego to zależy. Utrata (lub przybieranie) kilogramów zależy od bilansu energetycznego. Najprościej mówiąc, jeśli zużywamy więcej energii niż dostarczamy to chudniemy. W sytuacji odwrotnej, jeśli dostarczamy więcej to przybieramy. W zasadzie sprawa jest bardzo prosta. Zatem czy ćwiczenia bez diety coś dadzą w kwestii zmiany sylwetki? Z pewnością tak, jeśli utrzymamy ilość spożywanych kalorii na podobnym poziomie do dotychczasowego, a dorzucimy do tego aktywność fizyczną. Większe zapotrzebowanie powinno sprawić, że nasza waga zacznie spadać, choć nie w nieskończoność. W pewnym momencie kolejne zmiany będą konieczne, jak choćby zwiększenie intensywności, czy zainteresowanie się finalnie dietą.

O czym musimy pamiętać, aby dieta bez ćwiczeń miała sens

Niestety utrzymanie ujemnego bilansu energetycznego nie zawsze jest takie proste. Dlaczego? U wielu osób osób biorących się za regularną aktywność fizyczną i ćwiczenia łatwo zauważyć znaczny wzrost apetytu. Co za tym idzie? Dorzucając aktywność po prostu jemy więcej, co finalnie sprawia, że waga pozostaje bez zmian. Co więcej, czasem apetyt może wzrosnąć na tyle, że cel będzie odwrotny od zamierzonego. W zasadzie nic w tym dziwnego, gdyż organizm po takim wysiłku potrzebuje zdecydowanie więcej mikro i makroskładników. Ćwiczenia bez układania diety sporo dają, ale jednak jakaś kontrola nad spożywanym jedzeniem musi być. Nie może być tak, że całkowicie pomijamy ten aspekt i po skończonej aktywności lecimy po batoniki, bo akurat zgłodnieliśmy. Wśród ciekawych treningów, które nie wymagają dużej ilości wolnego czasu warto zwrócić uwagę choćby na tabatę.

Dlaczego warto mimo wszystko zainteresować się dietą?

Nie oszukujmy się, jeśli chodzi o zmianę sylwetki to nie ćwiczenia, a dieta odgrywa tutaj kluczową rolę, a nie odwrotnie. Dużo łatwiej zrzucić wagę wprowadzając samą dietę, jak wprowadzając tylko ćwiczenia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z ćwiczeń, bowiem najbardziej optymalne połączenie to zarówno ćwiczenia, jak i dieta. Warto zwrócić uwagę, że wcale nie musimy układać sobie diety i planu samodzielnie, jeśli nie mamy na to czasu. Na rynku jest kilka firm, które zajmują się tym profesjonalnie np. Fabryka Siły (sprawdź opinie o Fabryce Siły). Dzięki temu mamy pewność, że dieta i ćwiczenia zostaną dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie

Ćwiczenia bez diety to dobry krok naprzód, ale nie idealny. Decydując się na zmianę sylwetki, a może nawet stylu życia warto robić to z pełnym zaangażowaniem. Dlaczego mielibyśmy iść po najmniejszej linii oporu? Warto zauważyć, że wprowadzając ćwiczenia sporo osób „wkręca się” w to na tyle, że często zainteresowanie dietą przychodzi niewiele później. W związku z tym, warto zacząć choćby od samych ćwiczeń, jeśli nie czujemy się jeszcze na siłach, aby pilnować dodatkowo jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *