Matcha pochodzi z Japonii, a jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu znaczy „herbata w proszku”. Różni się od zwykłej zielonej herbaty nie tylko wyglądem, ale także procesem produkcji, parzenia oraz znaczeniem w japońskiej kulturze. Matcha każdego roku staje się coraz popularniejsza również przez swoje właściwości prozdrowotne. Jakie zatem jest działanie matchy na ludzki organizm?
- Czym jest herbata matcha i jak powstaje?
- Jak prawidłowo ją parzyć?
- Sproszkowana zielona herbata – Nie tylko do picia
- Zdrowotne właściwości matchy – Co daje picie sproszkowanej zielonej herbaty?
- Ile kosztuje matcha i gdzie ją kupić?
1. Czym jest herbata matcha i jak powstaje?
Zielona herbata matcha przywędrowała do nas z kraju kwitnącej wiśni, gdzie wykorzystywana jest do tradycyjnej ceremonii. Jest to sproszkowana zielona herbata, jednak należy tutaj podkreślić, że zwykła zielona herbata i matcha różnią się sposobem uprawy oraz procesem produkcji.
W trakcie trwania pory zimowej korzenie rośliny gromadzą składniki odżywcze, niezbędne do przetrwania ciężkich warunków pogodowych. W momencie, gdy dni stają się coraz cieplejsze, krzewy zaczynają wypuszczać pąki. Jest to czas, w którym uprawy są stopniowo zacieniane. Sprawia to, że proces fotosyntezy zachodzi w wolniejszym stopniu, przez co w produkcie zostaje zachowana wysoka słodycz.
Kiedy nadchodzi czas na zbiory, liście zrywane są ręcznie, a następnie, by zatrzymać proces utleniania, przewozi się je do fabryki i poddaje ogrzewaniu parą. Liście odrywane są od gałązek, a także oczyszczane z innych części roślin. Następnie suszy się je i rozdrabnia. Ostatnim etapem jest ucieranie na proszek.
2. Jak prawidłowo ją parzyć?
Matcha używana jest do tradycyjnej ceremonii herbacianej, a jej zaparzanie to prawdziwy rytuał. Jednak herbatę matcha można bez problemu zaparzyć także w domowych warunkach. Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej temperatury wody, aby matcha nie straciła swoich właściwości. Powinna ona wynosić 80 stopni Celsjusza.
Tradycyjnie do parzenia matchy używa się specjalnych przyborów. Należą do nich chasen, czyli specjalna bambusowa miotełka służąca do spieniania naparu, chashaku, czyli łyżeczka drewniana do odmierzania porcji oraz chawa, czyli czarka. Na szczęście każdy z tych elementów można zamienić, a do spienienia matchy można użyć ręcznego spieniacza do mleka.
Jak wygląda parzenie matchy krok po kroku?
- odmierzamy odpowiednią ilość matchy,
- przesiewamy ją przez sitko, aby odpowiednio ją rozdrobnić,
- zalewamy wodą o temperaturze 80 stopni Celsjusza,
- spieniamy napar do uzyskania pianki na powierzchni.
3. Sproszkowana zielona herbata – Nie tylko do picia
Ponieważ smak matchy jest specyficzny, nie każdemu przypadnie do gustu. Można dodać do naparu odrobinę cukru lub miodu. Składniki te nie zmienią właściwości zdrowotnych herbaty, a nieco złagodzą jej smak.
Jeżeli jednak smak herbaty matcha ciągle będzie przeszkadzał, można czerpać z jej właściwości także w inny sposób. Sproszkowaną herbatę można dodawać do różnych potraw, zarówno słonych, jak i do deserów. Stosuje się ją wówczas jako przyprawę. Zielony proszek nada potrawom także specyficznego koloru, dzięki czemu będą one zdrowe, smaczne oraz efektowne.
Matchy można używać nie tylko w kuchni. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu może ona korzystnie wpływać na kondycję skóry. W Internecie można znaleźć przepisy na naturalne maseczki na twarz z wykorzystaniem matchy. Używana jest ona także jako składnik różnych kremów, czy jako kosmetyk pielęgnujący.
4. Zdrowotne właściwości matchy – Co daje picie sproszkowanej zielonej herbaty?
Herbata Ouritsu Matcha to naturalny i zdrowy energetyk. Spożycie sproszkowanej herbaty dostarcza nawet 10 razy więcej energii, niż wypicie zielonej herbaty. Wypicie naparu z matchy uspokaja, ale nie usypia, natomiast wypita bezpośrednio przed treningiem poprawii spalanie. Zawiera mnóstwo witamin, składników mineralnych, aminokwasów, czy przeciwutleniaczy. W połączeniu z odpowiednią dietą poprawia metabolizm i wspomaga odchudzanie.
Oto niektóre właściwości matchy, korzystne dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia:
- działa odprężająco,
- powoduje wzrost dopaminy,
- poprawia koncentrację,
- działa pobudzająco,
- wspiera proces odchudzania,
- wzmacnia odporność,
- zawiera witaminy C, E, A,
- obniża zły cholesterol,
- działa oczyszczająco,
- zawiera ogromną ilość przeciwutleniaczy,
- zawiera bardzo dużo aminokwasów.
5. Ile kosztuje matcha i gdzie ją kupić?
Liczba zwolenników matchy każdego roku wzrasta. Jednak proces jej produkcji jest wymagający, a ilość otrzymanego produktu można uznać za stosunkowo niewielki w porównaniu do zapotrzebowania. Ceny są bardzo zróżnicowane, a różnica wynika najczęściej z jakości surowca użytego do produkcji. Można znaleźć matchę w cenie nawet dwudziestu złotych za 100 gram, ale trzeba liczyć się z tym, że za matchę dobrej jakości trzeba jednak zapłacić więcej.
Matchę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w wyspecjalizowanych sklepach internetowych.