Przejdź do treści

Najważniejsze informacje o BMI

  bmi

  BMI, czyli Body Mass Index, to indeks masy ciała, który prawie 200 lat temu został opracowany przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta. Pozwala ocenić, czy waga danej osoby utrzymuje się w normie, czy może jest za niska albo za wysoka. Do obliczenia BMI wystarczy znać masę ciała w kilogramach oraz wzrost w metrach.

  Zastosowanie BMI

  Wskaźnik BMI pozwala ocenić prawidłowość wagi, a także ryzyko zagrożenia otyłością czy chorobami mającymi związek z nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej w organizmie. W przypadku, gdy wskaźnik wynosi poniżej 18,5, można mówić o niedowadze. Waga prawidłowa to ta utrzymująca się między 18,5 a 24,9. Jeśli indeks wynosi od 25 do 29,9 można mówić już o nadwadze, a w przypadku BMI powyżej 30 – o otyłości. Niekiedy wskazuje się jeszcze podział na BMI powyżej 35, czyli otyłość drugiego stopnia oraz powyżej 40 – otyłość olbrzymią związaną z ogromnym zagrożeniem chorobami dotykającymi osoby z nadmierną masą ciała.

  BMI wzór

  Sposób obliczania BMI jest bardzo prosty. Wystarczy podzielić masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Przykładowo, osoba o wzroście 165 centymetrów i wadze 57 kilogramów swoje BMI policzy ze wzoru 57/(1,65×1,65). Można także skorzystać z kalkulatorów dostępnych w sieci. Wystarczy jedynie wpisać odpowiednie dane i kliknąć „oblicz”. Większość takich kalkulatorów nie tylko wyświetla wynik, ale także od razu informuje, jak go interpretować, dzięki czemu nie trzeba samodzielnie sprawdzać wytycznych w tabelce. Taki kalkulator znaleźć można na stronie: https://www.bmi-kalkulator.pl

  BMI a wiek

  W pierwotnej formie BMI stosowany mógł być tylko w stosunku do dorosłych kobiet i mężczyzn, gdyż okazywał się niewspółmierny przy obliczaniu z jego pomocą indeksu dla dzieci. Obecnie jednak wzór jest odpowiednio modyfikowany w taki sposób, by znalazł zastosowanie dla osób w każdym wieku.

  Co warto wiedzieć o BMI?

  BMI nie powinien być jedynym wyznacznikiem prawidłowej masy ciała. Przede wszystkim należy pamiętać, że wzór ten został stworzony przez statystyka, a nie lekarza. Co więcej, miał on służyć do oceny populacji, nie indywidualnych osób, co podkreślał sam twórca indeksu. Jest to wzór fizjologicznie niewłaściwy, gdyż nie uwzględnia masy mięśni i kości, które mają duży wpływ na masę ciała. Często osoby z dużą masą mięśniową będą mieć więc wyższe BMI niż ludzie z kilkoma nadprogramowymi kilogramami.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Opinie inline
  Pokaż wszystkie komentarze
  0
  Chętnie poznam Twoją opinię, zostaw komentarz.x