Dieta

Białkowa Dieta Dukana

Dieta Dukana podzielona jest na cztery etapy, które mają pomóc w zrzuceniu wagi. Jej głównym założeniem jest spożywanie produktów białkowych, stąd też inna nazwa „dieta białkowa„. Jej twórcą jest znany we Francji dietetyk Pierre Dukan.

Faza 1: Uderzeniowa

Długość pierwszej faza uzależniona jest od tego ile docelowo kilogramów planujesz zrzucić:

  • Do 5kg – 2 dni
  • Do 10kg – 3 dni
  • Do 20kg – 5 dni
  • Do 40kg – 7 do 10 dni

W tej fazie możesz jeść cielęcinę, wołowinę (chude części), drób, owoce morza, ryby, nabiał (chudy, z wyjątkiem żółtych serów). Mięso najlepiej oczywiście gotować na parze lub wodzie. Unikaj wszelkiego rodzaju tłuszczy. Pamiętaj też o spożywaniu dużej ilości wody.

Faza 2: Równowagi

Ten etap powinien trwać do czasu osiągnięcia upragnionej wagi. Powinna trwać 6 dni na każdy zrzucony w pierwszej fazie kilogram. Tutaj dochodzą do jadłospisu warzywa niskoskrobiowe. Dni dzieli się wtedy na białkowe oraz białkowo-warzywne (jak w fazie pierwszej).

Faza 3: Utrwalenia

Jest to najdłuższa faza, która na celu ma utrzymanie wagi i uniknięcie efektu jo-jo. Do jadłospisu dołączają tutaj owoce, pieczywo, produkty skrobiowe oraz sery.

Faza 4: Stablizacji

Jest to już ostatni etap, w którym można spożywać już wszystkie produkty. Autor diety zaleca jednak przynajmniej jeden dzień w tygodniu, do końca życia spożywać produkty z fazy 1.

Skutki uboczne białkowej diety Dukana

Dieta białkowa bardzo obciąża organizm, więc jedynie osoby młode i w pełni zdrowe mogą się jej podjąć. Przed rozpoczęciem diety nawet osoby zdrowe powinny skonsultować to z lekarzem.

Najbardziej obciążonym organem są nerki ponieważ do organizmu trafia bardzo dużo aminokwasów pochodzących z rozkładu białek. Długotrwałe stosowanie tej diety może prowadzić do kamienicy oraz niewydolności nerek.

Dieta białkowa nie sprzyja również wątrobie. Tutaj zachodzą skomplikowane procesy metaboliczne, które mają na celu wyciśnięcie energii z białek.

Dieta Dukana – efekty

Według dietetyków dieta Dukana daje bardzo dobre efekty. Stosowana krótko nie zaszkodzi mocno, ale nie jest to sposób odżywiania, który można stosować przez całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *