Przejdź do treści

Jak liczyć kalorie?

  jak liczyć kalorie

  Chcąc zmienić swoje ciało powinniśmy umieć również liczyć kalorie, które spożywamy. Bez względu na to czy zależy nam na redukcji wagi, czy też na nabraniu masy. Co najważniejsze, jest to bardzo proste, zwłaszcza w dobie internetu, gdzie wszystkie informacje możemy łatwo sprawdzić. Zatem jak liczyć kalorie?

  Jak liczyć kalorie w posiłkach

  Każdy spożywany przez nas posiłek ma określoną wartość energetyczną. To od niej w głównej mierze zależy, czy nabierzemy masy, czy też schudniemy. Rzecz jasna poza ilością dostarczanych kalorii, równie istotna jest ilość, którą zużywamy do codziennej aktywności. Wróćmy jednak do samego liczenia. Na dobrą sprawę, każdy produkt spożywczy musi mieć na etykiecie informacje dotyczące makroskładników (węglowodany, tłuszcze, białko) oraz kaloryczności. Jest to pierwsze źródło informacji, którym możemy się kierować licząc kalorie. Nieoceniona przy liczeniu kalorii będzie waga kuchenna, choć i bez tego możemy sobie poradzić (więcej na ten temat pod koniec artykułu). Mimo wszystko warto rozważyć zakup, gdyż cena takiej wagi nie należy do najwyższych, a zdecydowanie ułatwia liczenie kalorii.

  Jeśli nie mamy dostępu do etykiety bo np. przesypaliśmy zawartość do innego pojemnika, a oryginalne opakowanie wyrzuciliśmy to w dalszym ciągu sprawdzenie kaloryczności nie powinno sprawić problemów. Wystarczy wejść do internetu i wpisać „nazwa produktu + kalorie” i mamy pełne informacje dotyczące wybranego produktu.

  Warto jednak zwrócić na 3 możliwość, która jest prawdopodobnie najlepsza, jeśli chodzi o liczenie kalorii. Mianowicie – aplikacje na telefon, które posiadają dużą bazę produktów. Dzięki temu nie tylko łatwo sprawdzimy kalorie wybranych produktów, ale ułożymy sobie nawet rozpiskę na cały dzień. Jest to znaczne ułatwienie zarówno na redukcji, jak i w okresie nabierania masy.

  Aplikacja do liczenia kalorii

  Aplikacji do liczenia kalorii jest wiele, choć nie wszystkie są warte uwagi. Jedną z lepszych, o ile nie najlepszą jest Fitatu, która występuje zarówno w darmowej, jak i płatnej wersji. Wprawdzie wersja darmowa jest w pewnym stopniu ograniczona i posiada reklamy, ale jako kalkulator kalorii w zupełności wystarczy.

  Poza przejrzystością warto zwrócić uwagę na naprawdę dużą bazę produktów oraz możliwość samodzielnego dodawania. Jeśli chodzi o wersje płatną, jeśli zdecydujemy się na zakup – cena nie należy do wygórowanych. Jest to kilkadziesiąt złotych rocznie, choć zakup nie jest konieczny.

  Skoro kwestię samego liczenia mamy z głowy, pozostaje jeszcze tylko kwestia ile tych kalorii powinno być?

  Jak liczyć kalorie aby schudnąć lub przytyć

  Kolejna kwestia, jeśli chodzi o liczenie kalorii to jasno określony cel. Jeśli chcemy schudnąć – bilans energetyczny musi być ujemny. Z kolei, jeśli chcemy przytyć – musi być dodatni. Jest to stosunkowo prosta zależność, która nie wymaga dodatkowych wyjaśnień. Pozostaje tylko pytanie, jak określić zapotrzebowanie energetyczne? Jeśli każdego dnia jemy mniej więcej to samo, to możemy sobie łatwo policzyć i sprawdzić jak reaguje na to nasza waga. W przeciwnym razie możemy posłużyć się wzorami, które pomogą określić zapotrzebowanie energetyczne.

  Jeśli chodzi o wyliczenia dotyczące zapotrzebowania energetycznego to wszystko znajduje się już w innym wpisie, który mówi o tym jak ułożyć sobie dietę. Wprawdzie skupia się na diecie odchudzającej, ale sam proces liczenia i wszystkie założenia pozostają bez zmian. Jedyna różnica polega na tym, że po wyliczeniu zapotrzebowania musimy dodać kalorii (aby przytyć), a nie odjąć.

  Rzecz jasna jest również opcja dla osób, które nie mają czasu na samodzielne układanie diety lub po prostu nie mają chęci. W takiej sytuacji wystarczy skorzystać z pomocy firm, które się w tym specjalizują. Możliwości jest sporo, ale wiele pozytywnych opinii o Fabryce Siły świadczy, że jest to obecnie jeden z lepszych wyborów. Co więcej, poza spersonalizowaną dietą możemy dostać również plan treningowy do wykonania nawet w domu bez sprzętu.

  Jak liczyć kalorie bez wagi

  Waga kuchenna to nieoceniona pomoc w kuchni, jeśli chcemy dokładnie liczyć kalorie. Co jednak, jeśli jej nie posiadamy? Wtedy pozostaje nam metoda „na oko”, która wprawdzie nie jest najdokładniejsza, ale często wystarcza. Licząc kalorie bez wagi możemy wykorzystać np. szklankę, łyżkę itp. Informacje odnośnie wagi w stosunku do zajmowanej objętości możemy znaleźć w internecie, ale również we wspomnianej wcześniej aplikacji. Warto wziąć ją pod uwagę, gdyż przy każdym produkcie, obok gramatury mamy informację odnośnie zajmowanej objętości np. pół szklanki, łyżeczka itp.

  Podsumowanie

  Liczenie kalorii to bardzo istotna kwestia, o której nie możemy zapominać, jeśli bierzemy się za zmianę swojej sylwetki. Odpowiednio ułożona dieta jest kluczem do sukcesu, ale nie zapominajmy również o regularnych ćwiczeniach. Dieta i ćwiczenia to połączenie idealne, które z pewnością zaowocuje odpowiednimi efektami, choć możemy się wspomóc również tabletkami na odchudzanie, jeśli zależy nam na zrzuceniu wagi. Efekt z pewnością przyjdzie, ale tylko jeśli faktycznie się do tego przyłożymy, a nie potraktujemy sprawę „po łebkach”.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Opinie inline
  Pokaż wszystkie komentarze
  0
  Chętnie poznam Twoją opinię, zostaw komentarz.x