Przejdź do treści

Dziennik treningowy – jak prowadzić?

  dziennik treningowy

  Biorąc się za poprawę swojej sylwetki warto pamiętać, że najważniejsza jest systematyczność i stopniowe zwiększanie ciężaru. Dzięki temu organizm będzie stale otrzymywał nowe bodźce do wzrostu, a to pozwoli budować masę mięśniową znacznie szybciej. Jednak, aby systematycznie progresować, musimy pamiętać jakie ćwiczenie robiliśmy na ostatnim treningu, jak dużo powtórzeń i na jakim obciążeniu. Niestety w głowie takie informacje nie zawsze zostają, dlatego warto w tym celu prowadzić dziennik treningowy. Zwłaszcza, że obecnie sprawa jest naprawdę banalnie prosta, choćby przy pomocy dedykowanych aplikacji mobilnych. Co powinno znaleźć się w takim dzienniczku?

  Dziennik treningowy – co to?

  Dziennik treningowy jest bardzo prostym sposobem na śledzenie postępów, które zwiększają motywację i ułatwiają dążenie do wymarzonego ciała. Jest to pewnego rodzaju sprawozdanie z treningu, w którym zawieramy najważniejsze informacje o jego przebiegu.

  Jeśli chodzi o dziennik treningowy prowadzony przez bywalców siłowni, to powinny znaleźć się w nim takie informacje jak:

  • nazwa ćwiczenia,
  • ilość zrobionych serii,
  • ilość wykonanych powtórzeń,
  • zastosowane obciążenie.

  Jeśli zaś chodzi o inne sporty, to oczywiście dane te będą zupełnie inne. Dla przykładu, dla biegaczy najbardziej istotnymi informacjami jest przebiegnięty dystans i czas w jakim udało się tego dokonać.

  Sportów jest naprawdę wiele, więc do każdego z nich powinniśmy podejść indywidualnie i zastanowić się jakie dane będą potrzebne. My jednak skupmy się na treningu na siłowni, bowiem bywalcy tego miejsca najczęściej korzystają z tego typu udogodnień.

  Warto dodać, że, jeśli chodzi o dzienniczek treningowy, to poza podstawowymi informacjami dobrze jest zawrzeć również dodatkowe, które pomogą lepiej monitorować postępy np. aktualną wagę, dane dotyczące posiłku potreningowego itp. Jednak nie jest to tak konieczne jak wymienione wcześniej dane.

  Jak prowadzić dziennik treningowy

  Na dobrą sprawę do prowadzenia dzienniku treningowego wystarczy kartka papieru lub jakiś notes, który możemy nabyć w sklepie lub internecie. Swego czasu był to nawet jedyny sposób zapisywania przebiegu treningu, ale czasy się zmieniły…

  Obecnie mamy znacznie więcej możliwości pod tym względem np. komputer, telefon itp. To właśnie ta druga opcja, czyli smartfon jest obecnie najlepszym rozwiązaniem, bowiem zawsze mamy go przy sobie. Ponadto na odhaczenie ćwiczenia w takim dzienniczku z reguły wystarczy raptem kilka sekund i nie musimy nosić przy sobie dodatkowych gadżetów np. długopisu.

  Zdecydowanie warto iść z duchem czasu i wybrać jedną z wielu dostępnych na rynku aplikacji mobilnych.

  Jaką aplikację wybrać do prowadzenia dziennika treningowego

  Skoro ustaliliśmy już, że najlepszym wyborem są aplikacje mobilne, to pozostaje jeszcze kwestia wyboru konkretnej z nich. Tutaj sprawa nie jest już tak oczywista, bowiem na rynku jest ich całkiem sporo i rzecz jasna różnią się od siebie. Wprawdzie każda z nich spełni swoją rolę, ale niektóre wzbogacone są o dodatkowe funkcjonalności, które mogą okazać się przydatne.

  Aplikacje treningowe, na które warto obecnie zwrócić uwagę to:

  • GymRun,
  • Fabryka Siły,
  • Workit,
  • Gym Workout Plan & Log Tracker,
  • Fitbod Workout & Fitness Plans

  Co można o nich powiedzieć?

  GymRun

  GymRun jest obecnie najprawdopodobniej najlepszą aplikacją dla trenujących na siłowni, ale dostępna jest jedynie na telefony z systemem Android. Możemy w niej układać gotowe plany, a potem w trakcie treningu odhaczać każdą serię, jeśli uda nam się ją wykonać. W przeciwnym razie wystarczy za pomocą plusika lub minusika wybrać ilość powtórzeń, którą faktycznie zrobiliśmy.

  Ponadto w aplikacji znajdziemy sporo statystyk oraz raportów, dzięki którym miara postępów będzie jeszcze bardziej przejrzysta. Do tego dochodzi możliwość tworzenia notatek, dodawania zdjęć, wybierania ulubionych ćwiczeń itp.

  Fabryka Siły

  Fabryka siły, to firma, która zajmuje się układaniem planów dietetycznych i treningowych. Jednak poza dostępem do strony internetowej, do dyspozycji oddaje nam również apkę, która może służyć za dziennik treningowy. Znajdziemy w niej wiele ćwiczeń wraz z filmikami instruktażowymi, a po wykupieniu planu również pełen jadłospis na kolejne dni. Wprawdzie, jeśli ktoś nie ma zamiaru płacić za dietę i plan, to są lepsze wybory (choćby powyższy GymRun). Jednak mimo to, aplikacji Fabryki Siły nie mogło zabraknąć w zestawieniu.

  Workit

  Workit to kolejna ciekawa aplikacja, która pełni funkcję dziennika treningowego. Znajdziemy tu bardzo dobrze prezentujące się filmiki instruktażowe i możliwość wyboru jednego spośród 4 rodzajów treningu:

  • siłowy,
  • joga,
  • kardio,
  • rozciąganie.

  Dzięki temu w łatwy sposób możemy od razu przejść do ćwiczeń, a sami ustalamy jedynie czas, który chcemy przeznaczyć na wybrany trening. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ułożyć własny plan treningowy wybierając spośród znajdujących się w apce ćwiczeń.

  Niestety aplikacja dostępna jest tylko w języku angielskim, ale wystarczy podstawowa znajomość, aby sprawnie się po niej poruszać.

  Gym Workout Plan & Log Tracker

  Gym Workout Plan & Log Tracket, to kolejna aplikacja dostępna wyłącznie w języku angielskim. Znajdziemy w niej bardzo dużą bazę gotowych treningów zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Tutaj także możemy tworzyć własne zestawy treningowe, a po zakończeniu ćwiczeń otrzymujemy dokładne statystyki.

  Aplikacja dostępna jest na telefony z Androidem oraz iOS.

  Fitbod Workout & Fitness Plans

  Fitbod Workout & Fitness Plans to kolejny dziennik treningowy, który wyróżnia się od pozostałych jedną ciekawą funkcją. Po zarejestrowaniu treningu potrafi samodzielnie zaproponować kolejne ćwiczenia, dobierane na podstawie informacji o zmęczeniu mięśni. Rzecz jasna nie musimy stosować się do wytycznych, ale jest to bardzo ciekawa opcja, o której warto wspomnieć.

  Aplikacje do biegania

  Bieganie również jest bardzo popularnym sportem, w którym przydaje się dziennik treningowy do monitorowania postępów. Wprawdzie tutaj sprawa wygląda nieco inaczej, ale na rynku znajdziemy wiele bardzo dobrych aplikacji do biegania. Oczywiście niektóre lepsze, inne gorsze, ale jest w czym wybierać i testować.

  Podsumowanie

  Trenując jakikolwiek sport warto regularnie monitorować swoje postępy. Nie ma większego znaczenia tutaj, czy chodzi o siłownię, bieganie, pływanie czy może jeszcze coś innego. Dokładne zapisywanie informacji w dzienniku treningowym pozwoli lepiej poznać możliwości własnego organizmu i stale się rozwijać. Systematyczne zwiększanie intensywności sprawi, że mięśnie będą miał lepsze bodźce do wzrostu i unikniemy stagnacji.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Opinie inline
  Pokaż wszystkie komentarze
  0
  Chętnie poznam Twoją opinię, zostaw komentarz.x