Przejdź do treści

Trening w domu bez sprzętu – jakie ćwiczenia wybrać?

  trening w domu bez sprzętu

  Chcąc zrzucić zbędne kilogramy lub uwydatnić mięśnie, pierwsze o czym myślimy, to oczywiście pójście na siłownie. Jest to dość logiczne, gdyż duży wybór sprzętu oraz wsparcie trenerów z pewnością może przyspieszyć osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeśli nie mamy takiej możliwości, zawsze możemy trenować w domu. Co więcej, efekty mogą być równie dobre, jeśli rzetelnie podejdziemy do tematu. Zatem jak wygląda trening w domu i jakie ćwiczenia wybrać?

  Trening w domu – zalety i wady

  Trening w domu ma bez wątpienia wiele zalet, ale zwróćmy uwagę na najważniejsze z nich:

  • oszczędność pieniędzy – zarówno związanych z zakupem karnetu, jak również dojazdem itp.
  • oszczędność czasu – również kwestie związane z dojazdem oraz powrotem,
  • ćwiczymy gdzie chcemy i kiedy chcemy,
  • nie musimy czekać w kolejce na sprzęty,
  • nikt nas nie obserwuje, choć dla niektórych to żaden problem. Ba, czasem nawet zaleta dla osób lubiących być w centrum uwagi.

  Trening w domu wprawdzie ma sporo zalet, ale znajdzie się również miejsce na pewne wady. Czego przede wszystkim brakuje?

  • profesjonalnego sprzętu,
  • wsparcia, jeśli chodzi o poprawność wykonywanych ćwiczeń,
  • towarzystwa. Jest to kwestia, która nie zawsze jest wadą, gdyż zależy to od konkretnej osoby, ale często ćwiczenie w samotności prowadzi do szybszej rezygnacji i porzucenia treningów.

  Czy trening w domu bez sprzętu zagwarantuje efekty?

  Bez wątpienia trening na siłowni jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o budowanie sylwetki, ale efekty osiągane w domu mogą być równie imponujące. Nawet biorąc pod uwagę brak sprzętu, choć czasem warto rozważyć zainwestowanie w podstawowy sprzęt, który nie zajmuje wiele miejsca. Wracając jednak do efektów związanych z ćwiczeniem w domu bez sprzętu, mogą być naprawdę niezłe, jeśli się do takiego treningu odpowiednio przyłożymy. Któż bowiem nie słyszał o kalistenice, czyli ćwiczeniach związanych z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Wystarczy spojrzeć na sportowców, którzy trenują w ten sposób, aby zdać sobie sprawę, że ćwiczenie bez sprzętu pozwala również naprawdę nieźle wyrzeźbić ciało.

  Jakie ćwiczenia wykonywać w domu bez sprzętu?

  Zanim przejdziemy do ćwiczeń właściwych, musimy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce. Dzięki temu unikniemy kontuzji oraz przygotujemy ciało do wysiłku. Ciekawą formą treningu w domu bez sprzętu jest tabata, której główną zaletą jest krótki czas potrzebny na jego wykonanie. Dzięki temu praktycznie każdy może pozwolić sobie na takie ćwiczenia, nawet osoby bardzo zabiegane, które wykręcają się od ćwiczeń brakiem czasu. Jakie ćwiczenia bez sprzętu warto wykonywać?

  Oczywiście to tylko przykładowe, gdyż ćwiczeń, które możemy wykonywać bez sprzętu jest znacznie więcej. Możemy też zmieniać kąty i wykorzystywać przedmioty znajdujące się w domu np. krzesło, łóżko itp. W ten sposób zrobimy więcej ćwiczeń. Wszystko zależy od celu treningowego, ale praktycznie na każdą partię jesteśmy w stanie wykonać ćwiczenie w domu bez sprzętu. Rzecz jasna ich ilość będzie znacznie ograniczona, w porównaniu do siłowni, ale jak najbardziej się da.

  Dlaczego mimo wszystko warto zainwestować w drobny sprzęt do domu?

  Trening w domu to świetne rozwiązanie dla wielu osób, nawet jeśli decydujemy się na trening bez sprzętu. Pytanie tylko… czy nie warto zainwestować choćby w podstawowe sprzęty? Dzięki temu znacznie zwiększymy ilość ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu. Przykładem mogą być choćby gumy oporowe, skręcane hantle, czy drążek rozporowy. Koszt takich sprzętów najczęściej nie jest przesadnie wysoki, a co więcej – nie zajmują dużo miejsca w domu.

  O czym pamiętać poza treningiem

  Chcąc osiągnąć wymarzoną sylwetkę musimy pamiętać, że trening to tylko część sukcesu. Równie ważna, a właściwie nawet ważniejsza jest odpowiednia dieta. W zależności od celu powinna cechować się odpowiednim bilansem energetycznym i co ważne, bazować na zdrowych produktach. Nie wystarczy trzymać się kaloryczności, aby bezkarnie wcinać fastfoody i słodycze. Oczywiście możemy sobie na nie pozwolić od czasu do czasu, gdyż wszystko jest dla ludzi, ale nie warto przesadzać, jeśli zależy nam na dobrej sylwetce. Taką dietę każdy może ułożyć sobie samodzielnie, choć nie każdy ma chęć i czas. Dla takich osób powstały serwisy, które zajmują się układaniem diet jak np. Fabryka Siły (sprawdź opinie o Fabryce Siły). Co więcej, mogą ułożyć również plan treningowy do realizacji w domu bez sprzętu.

  Podsumowanie

  Poważne zainteresowanie się podjęciem aktywności fizycznej to bez wątpienia bardzo dobry krok. Nawet, jeśli decydujemy się na trening w domu bez sprzętu, zamiast siłowni. Jest to bowiem rozwiązanie, które potrafi naprawdę znacznie poprawić wygląd sylwetki, zwłaszcza jeśli dokupimy do tego drobny sprzęt. Rzecz jasna nie jest to wymagane, gdyż z własnym ciałem możemy robić sporo różnych ćwiczeń.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Opinie inline
  Pokaż wszystkie komentarze
  0
  Chętnie poznam Twoją opinię, zostaw komentarz.x