Przejdź do treści

Dlaczego rozsądne żywienie przy odchudzaniu jest lepszym pomysłem niż restrykcyjne diety?

  rozsądne żywienie

  Odchudzanie się to dla wielu osób restrykcyjne diety, trudne programy treningowe czy niekomfortowy czas w życiu. Zrzucanie zbędnych kilogramów nie musi jednak oznaczać radykalnej zakrawającej wręcz o brak kontroli utraty wagi. W tym tekście odpowiadamy na pytanie dlaczego racjonalne podejście do odchudzania i żywienie się jest dużo lepsze niż restrykcyjne diety np. eliminacyjne.

  Czym jest racjonalne odchudzanie się

  Racjonalne odchudzanie się to korzystanie z diety która zarówno pozwala tracić kilogramy, ale jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Ogólnie istnieje wiele zrównoważonych i rozsądnych diet, które są też skuteczne i pomagają się odchudzać. Przede wszystkim bazują one na deficycie kalorycznym, czyli na spożywaniu mniejszej ilości kalorii jakie dziennie potrzebujemy. Rozsądne diety biorą pod uwagę jedynie bezpieczny deficyt kaloryczny wynoszący maksymalnie kilkaset kalorii. Zawierają również w sobie taki plan żywienia, który będzie dostarczał minimalnych wartości kalorii, mikro i makroelementów, a także witamin. Do wyboru mamy wiele różnorodnych diet i sposobów żywienia się, które wykorzystują różne założenia i będą dla nas korzystne.

  Łatwiejsze odchudzanie

  Przede wszystkim stosowanie rozsądnego żywienia się ułatwia odchudzanie. Dla każdej osoby która chce zrzucić brzuch i pozbyć się zbędnych kilogramów z pewnością nie jest to prosty czas, a radykalne zmienienie swoich nawyków żywieniowych może powodować wiele problemów. Przede wszystkim, mogą być to niewygodne godziny posiłków czy trudność z przyzwyczajeniem się do nowego ekstremalnego dla nas sposobu żywienia się.

  Jeśli nasza nowa dieta będzie bardzo trudna i niekomfortowa, trudno będzie nam z niej korzystać. Znacząco obniży się poziom komfortu naszego życia, a także nie będziemy mieli motywacji i chęci do utrzymania tak rygorystycznego żywienia się. Jeśli będziemy jednak stosowali racjonalne podejście do odchudzania się, dieta nie będzie uciążliwa przez co będzie nam łatwiej utrzymać motywację i pozostać przy zdrowym trybie żywienia się. Jeśli nie będzie ono dla nas uciążliwe, płynie to na komfort naszego życia, a także będziemy mogli myśleć o innych aspektach odchudzania się takich jak ćwiczenia.

  Bezpieczne zmiany dla ciała

  Racjonalne odchudzanie się jest również zdecydowanie lepszym sposobem od radykalnego ze względu na nasze ciało i zmiany, jakie w nim zachodzą. Utrata masy ciała jest dość poważną zmianą u każdego człowieka wpływającą na naszą fizyczność. Należy zatem robić to w przemyślany sposób i tracić maksymalnie 1 kg tygodniowo. Jeśli utrata wagi będzie szybsza, nasze ciało może nie dostosować się do takich zmian. Diety eliminacyjne pozbawiają również nagle naszego ciała wielu mikro i makroelementów, a także witam i czy substancji odżywczych. Niedobory pewnych składników, mogą powodować choroby, a także dyskomfort. Zbyt szybkie odchudzanie się może spowodować również obwisłość skóry, która nie zdąży odpowiednio zaadaptować się do nowego napięcia. Odchudzając się racjonalnie, fizycznie nie powinniśmy zauważyć żadnych zmian w naszym ciele oprócz zmiany samej sylwetki czując się tak samo dobrze jak do tej pory.

  Komfort psychiczny

  Aspektem rozsądnego odchudzania się o którym należy również wspomnieć, a który nie jest brany pod uwagę przez wiele osób jest komfort psychiczny. Ograniczanie się, a także restrykcyjne diety i całkowite wyłączenie z jedzenia pewnych grup składników z pewnością będzie dla nas bardzo trudne.

  Odchudzać się możemy nadal spożywając pewne rozsądne ilości słodyczy czy tzw. niezdrowego jedzenia. Nagłe zrezygnowanie z tych elementów lub ze wszystkich produktów, które zawierają niekorzystne makroskładniki z pewnością odbije się na naszym komforcie psychicznym. Rozdrażnienie, złe samopoczucie czy nawet zrezygnowanie będą prowadziły do jak najszybszego zakończenia diety, co jest naturalną reakcją obronną organizmu. Odżywiając się racjonalnie, możemy od czasu do czasu pozwolić sobie na spożywanie niekorzystnych produktów w małych ilościach zachowując tym samym odpowiedni bilans kaloryczny. Odchudzanie takie potrwa nieco dłużej, ale istnieje dużo większa szansa, że dotrwamy do końca odchudzania i osiągniemy cel o który tak bardzo walczyliśmy. Restrykcyjne odchudzanie się z pewnością wpłynie na nasze relacje z osobami w otoczeniu, a także wykonywanie obowiązków czy po prostu cieszenie się z życia.

  Efekt jojo

  Mówiąc o odchudzaniu się przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na efekt jojo. Jest to efekt, który polega na chwilowej utracie wagi, ale w krótkim czasie powrocie do starej ponadnormatywnej wagi która często jeszcze się powiększy. Choć efekt ten jest dokładnie opisany przez specjalistów, ogólnie powoduje zakończenie odchudzania się wielką klapą.

  Efekt jojo bardzo często pojawia się gdy po wykonaniu restrykcyjnego planu, który nie był do nas dostosowany i był niekomfortowy, szybko powracamy do starych nawyków żywieniowych rekompensując sobie w ten sposób trudy odchudzania. Jest to zła droga, gdyż praktycznie wracamy to starej wagi, a często pogłębiamy też naszą nadwagę i otyłość.

  Jeśli chcemy uniknąć tego efektu, przede wszystkim powinniśmy korzystać ze zdrowej i racjonalnej diety. Powinna ona zmieniać nasze nawyki żywieniowe na lepsze i to na stałe, aby po zakończeniu diety móc jedynie nieco podnieść ilość spożywanych kalorii i pozwolić sobie na jedzenie większej ilości pożywienia np. potraw które lubimy. Korzystając z racjonalnych i przemyślanych diet nasze odchudzanie będzie przebiegało dużo łagodniej i pozwoli nam wyrobić w sobie pewne nawyki żywieniowe, które będziemy kontynuowali po zakończeniu diety.

  Siła do ćwiczeń

  Wielkim plusem, które posiadają zrównoważone i rozważne diety jest również siła do ćwiczeń jaką będziemy posiadali podczas ich stosowania. Korzystające z restrykcyjnych diet np. eliminacyjnych czy niezwykle niekomfortowych przeważnie nie będziemy mieli siły ani ochoty na regularne ćwiczenia. Jest to błędne koło gdyż wtedy nasz deficyt kaloryczny będzie wynosił jeszcze mniej kalorii niż przy intensywnych ćwiczeniach. Chcąc zatem schudnąć powinniśmy stawiać na rozsądną dietę, która da nam siłę na jak największą ilość treningów i ćwiczeń. To z kolei podniesie nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i będziemy chudnąć szybciej lub będziemy mogli nieco podnieść poziom spożywanych kalorii dziennie. Odchudzanie należy stymulować w ten sposób, a działanie takie przynosi nam zdecydowanie lepsze efekty.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Opinie inline
  Pokaż wszystkie komentarze
  0
  Chętnie poznam Twoją opinię, zostaw komentarz.x